Szczep Szarej Siódemki im. gen. Mariusza Zaruskiego

Szczep Szarej Siódemki im. gen. Mariusza Zaruskiego – krakowski szczep drużyn harcerskich pierwotnie związany m.in. z I Liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Współcześnie działa w ramach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Siódemka jest jedną z najstarszych drużyn w Polsce. Najstarsza drużyna VII KDH istnieje od 1917 roku – w 2007 roku odbyły się oficjalne obchody 90-lecia. Szczep należy do Unii Najstarszych Drużyn Harcerskich Rzeczypospolitej.

www.facebook.com/szara7

Historia
1917 – Założenie VII Krakowskiej Drużyny Harcerskiej – zastęp "Czarnych Wilków" otrzymuje zadanie zorganizowania nowej drużyny.
1918 – Józef Grzesiak wraz z "Czarnymi Wilkami" opuszcza VII i zakłada słynną Czarną Trzynastkę. Połączenie X Krakowskiej Drużyny Skautowej im. T.Reytana z VII KDH im. Zawiszy Czarnego. Powstaje VII KDH im. Tadeusza Reytana.
1939 – Harcerze pełnią służbę przy utrzymywaniu porządku i łączności. Podczas wojny starsi harcerze i wychowankowie zostają zmobilizowani do wojska, walczą w Szarych Szeregach i AK.
1950 – Formalna likwidacja harcerstwa. Wielu harcerzy Siódemki utrzymuje ze sobą kontakt w Sekcji Kolarskiej PTTK.
1956 – Przekształcenie Sekcji na nieoficjalną, a od grudnia oficjalną drużynę.
1971 – Wspólnym wysiłkiem kadry szczepu trwa budowa "Bene" – chaty na Jaworzynie Obidowskiej.
1989 – Wystąpienie ze struktur ZHP. Początkowo Siódemka działa w ramach ZHP-1918, a po zjednoczeniu w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

gen. Mariusz Zaruski - ur. 31 stycznia 1867 w Dumanowie, zm. 8 kwietnia 1941 w Chersoniu. Pionier polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego, generał brygady Wojska Polskiego, taternik.