• Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176

hm. kpt. Władysław Zawiślak Kawalerem Orderu Uśmiechu!

hm. kpt. Władysław Zawiślak Kawalerem Orderu Uśmiechu!

Okazja do tego radosnego zgromadzenia wokół harcerskiego kominka była niezwykła. Druh harcmistrz kapitan Władysław Zawiślak na wniosek dzieci otrzymał najsłoneczniejsze z odznaczeń - Order Uśmiechu. Ceremonia nadania Orderu, poprowadzona przez dzieci, była podniosła i radosna zarazem. Zaanonsowany przez Herolda, wprowadzony na scenę przez dzieci, nasz Druh został pasowany różą na Kawalera Orderu Uśmiechu przez Członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu - pana Mariana Kuliga i Gretę Lemaite Disprati z Litwy. Order Uśmiechu został mu uroczyście przypięty. Wzruszony Druh Władek wypowiedział słowa przyrzeczenia : „Przyrzekam być pogodnym i dzieciom radość przynosić.” Najtrudniejszym zadaniem było wypicie soku z cytryn wyciśniętych przez dzieci. Podczaszy podając puchar powiedział: „W pucharze kwaśna cytryna, sprawdzimy jak sobie poczyna Kawaler Orderu Uśmiechu”. Laureat wypił sok duszkiem i szeroko się uśmiechnął. Wtedy wszyscy zgromadzeni już wiedzieli, że w pełni zasłużył na to słoneczne wyróżnienie.

zdjęcia

Na scenie pojawił się ogromny tort z żółtym słoneczkiem. Podczas jedzenia tortu wysłuchaliśmy przemówień, laudacji, wierszy i piosenek. Druh Władek także odpowiadał na pytania dzieci, które przede wszystkim chciały się dowiedzieć skąd Druh czerpie radość i pogodę ducha.

Jeszcze przez długi czas na muzealnym dziedzińcu słychać było muzykę i piosenki. Były też: teatrzyk o życiu Druha Władka, piosenki, pokazy zdjęć, film, tańce towarzyskie, a nawet egzotyczne. Był też wyświetlony krótki film o działalności Druha. Dla naszego Kawalera Orderu Uśmiechu na scenie występowali: harcerze ze Szczepu „Huragan 28”, Szczep „Słowiki”, Szczep ZHP z Marszowic, młodzież z Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 48, ze Szkoły z Sieciechowic, Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego, wychowankowie Druha z XXVIII Kręgu Instruktorskiego Szczepu „Huragan 28”. W przygotowaniu kominka wydatnie pomagały także wędrowniczki z 5KDW „Virga” i wędrownicy z 5 KDW „Orkan”.

Atmosfera uroczystości była wspaniała, a laureat był bardzo wzruszony i zaskoczony. Jego radosny uśmiech i podziękowania były nagrodą dla organizatorów, którzy napracowali się aby przygotować całą uroczystość. Szczególne uznanie należy się prowadzącym całą uroczystość: phm. Aleksandrze Gaweł i phm. Pawłowi Lisowskiemu, pani Oldze Bardan, która przygotowała dekoracje i całą oprawę graficzną imprezy, phm. Marcie Dzidek – autorce tortu i restauracji Chimera, która nakarmiła wszystkich zgromadzonych oraz HOPR Okręg Małopolski za obstawę medyczną.