• Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176

Drugi dzień zlotu ZHR na ŚDM – Otwarcie Światowych Dni Młodzieży

Drugi dzień zlotu ZHR na ŚDM – Otwarcie Światowych Dni Młodzieży

Drugi dzień zlotu (26 lipca 2016)  rozpoczął się w wyjątkowy sposób. Druhny Maria i Weronika Stawińskie oraz druhowie: Mateusz Petryszyn, Maksymilian Wesołowski, Tomasz Staszewski i Piotr Stawiński podjęli się zrealizowania nietypowego harcu. Pomysł hm. Krzysztofa Wójtowicza i hm.Michała Sternickiego polegał na zejściu pod wodę na głębokość 8m i złożeniu plakietki zlotowej przy tablicy Jana Pawła II znajdującej się w zalewie Zakrzówek.

To w tym miejscu od września 1940 r. do października 1941 r. pracował Karol Wojtyła. Wówczas teren ten był wykorzystywany jako kamieniołom. Część nurków swoje umiejętności nabyła wcześniej na kursach Harcerskiej Akademii Umiejętności. Wykonywaniu wyzwania płetwonurków towarzyszył komendant zlotu oraz przedstawiciele mediów. Cała akcja zakończyła się sukcesem i wynurzeniem o godzinie 11.

 

W tym samym czasie wystartował internetowy konkurs #harcGO. Druhny i druhowie mają za zadanie zrobić selfie z ważną osobą/miejscem oraz plakietką zlotową. Pod uwagę brana jest przede wszystkim kreatywność. Zdjęcia można wysyłać do 1 sierpnia do godziny 20.00.

 

Najważniejszym punktem programu Światowych Dni Młodzieży była oficjalna Msza Otwarcia na krakowskich Błoniach. Zaczynając od Rzymu w 1985 roku, krzyż ŚDM symbolicznie przebył drogę po miastach świata, aby dotrzeć do Krakowa. Kardynał Dziwisz mówił do uczestników: „Dzielmy się w tych daniach tym, co mamy najcenniejsze! (…) naszą wiarą, naszymi doświadczeniami, naszymi nadziejami.(…) Od dziś wszyscy będziemy ze sobą rozmawiać językiem Ewangelii. To język miłości. Język braterstwa, solidarności i pokoju”. Śpiew ponad 300 000 pielgrzymów ze wszystkich stron świata emanował radością i pozytywną energią.

 

Dla HOPR był to początek pełnowymiarowej służby. W teren wyruszyło 109 patroli, które prócz Mszy zapewniały zabezpieczenie na Tauron Arenie, przy przejściach pielgrzymów i wydarzeniach w ramach Festiwalu Młodych. Wieczorem HOPR przeszedł prawdziwy chrzest bojowy. Gdy po uroczystościach na Błoniach pielgrzymi wracali do swoich kwater, na Krakowski Dworzec Główny wezwano dodatkowe patrole. Ratownicy i sanitariusze bezzwłocznie ruszyli do akcji, niosąc pomoc poszkodowanym w zdarzeniu masowym. Była to pierwsza taka akcja w historii HOPRu. Pokazała sprawność i wyszkolenie naszej służby medycznej.

Jesteśmy dumni, że możemy brać udział w tak ważnej imprezie.

Relacja: trop. Maria Tomaszewska, pwd. Jakub Pajkowski, phm Maciej Sadowski

Zdjęcia: Maciej Sadowski i Marcin Baliński