• Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176

Siódmy dzień zlotu ZHR na ŚDM – Zakończenie ŚDM

Siódmy dzień zlotu ZHR na ŚDM – Zakończenie ŚDM

Podczas gdy Campus Misericordiae powoli się budził harcerze i harcerki byli już w pełnej gotowości do służby. HOPR dodatkowo pełnił wartę całą noc, czuwając nad pielgrzymami. Panujący w niedzielę upał spowodował, że patrole miały wiele interwencji. Ich praca została doceniona przez profesjonalnych ratowników, z którymi ściśle współpracowali. Służba porządkowa natomiast wraz ze strażakami i policją zapewniła uczestnikom komfort i bezpieczeństwo m.in.  umożliwiając swobodny przejazd karetek. Co więcej rozdawali oni kanapki i wodę oraz pełnili służbę informacyjną. Nawet młodsi uczestnicy odnaleźli w Brzegach pole służby, pomagając szafarzom podczas rozdawania Komunii Świętej.

IMG_4755

 

Wydarzeniem wieńczącym Światowe Dni Młodzieży była Msza Posłania, podczas której Papież Franciszek zachęcał wszystkich do pokonywania własnych ograniczeń, zanosząc owoce spotkania do swoich rodzin i przyjaciół.

160731_Brzegi_MagdalenaMasiak_ (82)

 

Po upalnym przedpołudniu pojawił się w końcu wyczekiwany deszcz. Ulewa i silny wiatr nie oszczędziły jednak uczestników zlotu. Po powrocie na miejsce biwakowania zastali oni komendę w ferworze walki z żywiołem. Mimo zmęczenia wspólnie porządkowali miejsce zlotu.

DSC_0760

Tymczasem część druhen i druhów oczekiwała na spotkanie z Papieżem w Tauron Arenie. Była to doskonała okazja do wspólnego podsumowania pracy wolontariuszy podczas Światowych Dni Młodzieży i zastanowienia się nad tym jak przełożyć doświadczenia wyniesione z ŚDM na życie codzienne. Ojciec Święty zaskoczył wszystkich rezygnując z przygotowanego tekstu przemówienia. Jego słowo skierowane do wolontariuszy, między innymi w języku hiszpańskim, było wyjątkowo bezpośrednie, a reakcja zgromadzonych bardzo żywa. Papież podkreślił znaczenie trzech pojęć: pamięci o historii, odwagi w życiu oraz nadziei, jaką stanowią dla świata młodzi. Całość spotkania żywo zakończyła Golec u’Orkiestra.

160731_ZHRnaSDM_Tauron Arena_Marcin Bali nski_Lp (3)

 

Późnym wieczorem dla uczestników zlotu, którzy wcześniej nie mogli uczestniczyć we mszy świętej, odprawiona została msza w budynku HOPR-u.

160731_Mszawieczorna_JoannaBronka (21)

Relacja: phm. Maria Wasilewska

Galeria zdjęć TUTAJ