• Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176
  • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski
  • ul. Grzegórzecka 45-47, 31-532 Kraków
  • NIP: 676-10-87-176

3 Podgórski Szczep "Fioletowej Trójki"

3 Podgórski Szczep "Fioletowej Trójki"

Drużyny harcerskie

W naszym Szczepie aktualnie działa 7 drużyn harcerskich: 4 męskie i 3 żeńskie. Są to: “Nawojki” i “Matecznik” (działające na os. Podwawelskim), “Amaranta” i “Wilki” (działające w Łagiewnikach), “Wataha” (działająca na os. Kurdwanów), “Gniazdo” (działająca w Gm. Kocmyrzów – Luborzyca) i “Róża Wiatrów” (działająca na Płaszowie).

3 Podgórska Drużyna Harcerek “Nawojki”

Drużyna została założona w 1979 roku przez druhnę Jolantę Żak. Aktualnie działa przy Szkole Podstawowej nr 25, Szkole Podstawowej nr 62 oraz przy Szkole Podstawowej nr 132. W drużynie działają 4 zastępy: Encargo, Eleve, Eureka, Zośka oraz ZZ Żaczki. Kolorem drużyny jest granatowy. Patronką drużyny jest Janina Potoczek-Pałasińska. Obrzędowość jest związana z legendą o dziewczynie(Nawojce) która chciała zostać żakiem.

Obecnie drużynową jest: Natalia Szopa wędr.

Strona drużyny: www.zhr-nawojki.blogspot.com

3 Podgórska Drużyna Harcerzy “Matecznik”

Pojedyncze osoby z rozwiązanych drużyn “Wiślanie” i “Żółta ciżemka” w połączeniu z istniejącą dalej drużyną “Krakusy” – tworzą zimą 1983 roku drużynę “Matecznik” z drużynowym phm. Ryszardem Ornatem i przybocznym Wojtkiem Osmańskim. Symboliczna data powstania drużyny to 3 marca 1983 roku. Drużyna działa obecnie w Krakowie przy Szkole Podstawowej nr 25 im. Tadeusza Kościuszki na os. Podwawelskim oraz w Szkole Podstawowej nr 62 w Pychowicach. Patronem drużyny jest Andrzej Małkowski.

Obecnie drużynę prowadzi: pwd. Maciej Skóra HO

Strona drużyny: www.matecznik.web.zhr.pl

3 Podgórska Drużyna Harcerek “Amaranta”

Z połączenia 3 PgDH Samsara i 15 PgDH Amaranta powstała działająca obecnie, na terenie Łagiewnik i Woli Duchackiej Zachód 3 PgDH Amaranta. Pierwsze zbiórki odbywały się kolejno w 1996 i 1999 roku. Drużyna zrzesza harcerki ze szkół postawowych 55 i 56. Ma również patronkę, która została przyznana w 2010 roku i jest nią Hanka Ordonówna. Nazwy zastępów związane są z wędrówką, są to: ZZ Żywioły, Agord, Bukowina, Horyzont oraz Echo. Historię naszej drużyny kształtowały między innymi: Bożena Beliczyńska, Katarzyna Ćwiklińska-Michalska, Agnieszka Leśniewska, Anna Stawiarska, Katarzyna Janus, Joanna Stompór, Karolina Rzemyk

Obecnie drużynę prowadzi: pwd. Anita Śliwińska wędr.

Strona drużyny: www.amaranta.zhr.pl

3 Podgórska Drużyna Harcerzy “Wilki”

Drużyna powstała w 1995 roku w Łagiewnikach. Jej założycielem jest dh. Sławomir Gnat. Za datę powstania przyjmuje się 21 kwietnia 1995 r. Każdego roku tego dnia wilki obchodzą swoje urodziny. Drużyna działa przy szkole podstawowej nr 56 w Łagiewnikach, szkole podstawowej nr 55 na Woli Duchackiej, a także szkołach 162 i 164 na osiedlu Kurdwanów. Patronem drużyny jest hm. Stanisław Mitko.

Obecnie drużynę prowadzi: phm. Andrzej Dorobisz HR

Strona drużyny: www.wilki.f3.zhr.pl

3 Pruska Drużyna Harcerzy “Gniazdo”

Drużyna powstała 11 września 2011r.  Została założona przez druha wywodzącego się z 3PgDH “Wilki” pwd. Michała Kruka HR. Jednostka działa w Hufcu Harcerzy Kraków – Podgórze. Terenem działania drużyny jest gmina Kocmyrzów-Luborzyca i Wadów, czyli po drugiej stronie Krakowa względem reszty szczepu.

Obecnie drużynę prowadzi: ćw. Mateusz Jurek

Strona drużyny: www.gniazdo.web.zhr.pl

3 Podgórska Drużyna Harcerek “Róża Wiatrów”

3 Podgórska Drużyna Harcerek “Róża Wiatrów” powstała z 3 PgDH-ek “Amaranta”, a jej drużynową została wcześniejsza przyboczna 3PgDH “Amaranta” pwd. Anna Bartuzi wędr. Działa w Płaszowie, przy parafii Matki Boskiej Fatimskiej  skąd pozyskała nowe harcerki. Patronką drużyny jest Zofia Radwańska- Paryska.

Strona drużyny: www.rozawiatrow.web.zhr.pl

______________________________________________________________

3 Podgórska Drużyna Harcerzy “Wataha”

3 Podgórska Drużyna Harcerzy “Wataha” powstała w wyniku podziału 3 PgDH-y “Wilki”. Drużyna działa na os. Kurdwanów, przy SP 162. Drużynę prowadzi pwd. Michał Zieliński HO, wcześniejszy przyboczny Wilków. Patronem drużyny jest płk. Witold Pilecki.

Drużyny wędrownicze

W naszym szczepie przez długi czas działały dwie, powiązane ze sobą, drużyny wędrownicze: “Diablak” oraz “Rupicara”. Niestety, obecnie żadna z nich nie działa. Wierzymy, że stan drużyn wędrowniczych działających przy szczepie wraz z upływem czasu zmieni się.

Drużyny obecnie niedziałające

We wrześniu 1989 roku powstała 3 Podgórska Drużyna Starszoharcerska im. gen. Mariusza Zaruskiego. Jej pierwszym drużynowym był dh. Arkady Rzegocki. Początkowo męska drużyna po pierwszym obozie przekształciła się w drużynę koedukacyjną. Ta z kolei, w 1992 roku, podzieliła się na dwie części: 3 PgDH-ek “Markietanki” i 3 PgDH, która w kwietniu 1993 roku przyjęła nazwę “Diablak”.

3 Podgórska Drużyna Wędrownicza “Rupicara”

Po roku przerwy we wrześniu 1994 r. dh Katarzyna Ćwiklińska (z pomocą Kasi Bielczyk) wraz z ZZ “Korzenie” (z nie istniejącej już wówczas 3 PgDH-ek “Kasztanowiec”) reaktywuje 3 PGDH-ek “Markietanki”. We wrześniu 1995 r. drużyna zmieniła nazwę na 3 PgDW “Rupicara” im. Wandy Rutkiewicz.

Drużynowymi “Rupicary” były:

Katarzyna Ćwiklińska- Michalska, Katarzyna Bielczyk, Katarzyna Janus, Agnieszka Larysz, Zofia Białota, Elżbieta Dudek.

3 Podgórska Drużyna Wędrownicza “Diablak”

Po przyjęciu nazwy drużyna została spadkobiercą 3 PgDSh im. gen. Mariusza Zaruskiego.

“Diablak” prowadzili:

Arkady Rzegocki, Krzysztof Zuber, Robert Jędrusik, Marcin Sochacki, Marcin Emilewicz, Marcin Guzik, Tomasz Henrych, Tomasz Mazoń, Jakub Zięba, Marian Dudek, Kamil Cyran.

Obydwie drużyny działały przy IV liceum ogólnokształcącym w Krakowie.

Drużyny prowadziły aktywną działalność – m.in. wyjeżdżały na obozy wędrowne, spływy kajakowe, były także obecne na obozach całego szczepu. Jedną z tradycji była wspólna Wigilia, która odbywała się rokrocznie na Bene.