Relacja z apelu rozpoczynającego zlot oraz ogniska.

25 lipca harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej uroczystym apelem rozpoczęli zlot ZHR na Światowych Dniach Młodzieży. Obozowisko na terenie kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego zamieszkuje ponad 1500 harcerzy rożnych narodowości. Oprócz członków ZHR zamieszkują je przedstawiciele Stowarzyszenia Harcerskiego, ZHP na Litwie oraz ZHP poza granicami kraju. W czasie najbliższych dni podejmą oni służbę jako patrole porządkowe oraz – w większości – ratownicy Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.  To do nich komendant zlotu hm. Krzysztof Wójtowicz skierował słowa rozkazu otwierającego zlot : „Wam powierzono bezpieczeństwo miliona pielgrzymów ze wszystkich stron świata”. Ratownicy HOPR już od rana zabezpieczali Błonia czy Rynek Główny patrolując najważniejsze miejsca na mapie Krakowa.

Gościem specjalnym uroczystości otwarcia zlotu był Wojewoda Małopolski Józef Gawron. Dziękował wszystkim druhom i druhnom za gotowość do działania, a kadrze zlotu za dotrzymanie obietnicy dotyczącej wsparcia medycznego podczas ŚDM. „Na słowie harcerza polegam jak na Zawiszy”- podsumował.  Sami harcerze pytani o atmosferę zlotu nie szczędzą pochwał organizatorom.  „Ten czas to wyjątkowe przeżycie. Czuć atmosferę braterstwa oraz gotowość do bezinteresownej pomocy i służby”- mówi  trop. Maria Tomaszewska.

Atmosferę tą można było odczuć w szczególności podczas wieczornego ogniska prowadzonego przez hm. Michała Sternickiego. Rozpoczęło się ono na Skałkach Twardowskiego w scenerii zachodzącego słońca przy melodii „Płonie ognisko” zaśpiewanej tysiącem gardeł. Wspólnym kręgiem zakończyliśmy dzień pełen dobrych emocji i wzruszeń pozytywnie nastawieni do nadchodzących dni ciężkiej i pasjonującej służby.

pwd. Jakub Pajkowski HO

Zdj. phm. Maciej Sadowski HR.