Odznaczenie dla Druhny Teresy Żelazny

4 września 2017r. w „Przystanku Historia” Centrum Edukacyjnym IPN w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie zasłużonym działaczom antykomunistycznym Krzyży Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonał Jan Baster, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość poprowadził dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Wśród odznaczonych była hm. Teresa Żelazny, pierwsza Naczelniczka Harcerek ZHPr.zał.1918, związana z Kręgami Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, uczestniczka niejawnego Ruchu Harcerskiego, który stawiał sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności.

Drużynowa 73 PgDH.

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku.  Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy Wydarzeń Radomskich.

Zdjęcia z uroczystości można oglądać pod adresem: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/41464,Uroczystosc-wreczenia-Krzyzy-Wolnosci-i-Solidarnosci-Krakow-4-wrzesnia-2017.html